Ny standardbehandling til hæmofili B
Medicinrådet anbefaler forebyggende behandling med Refixia (nonacog beta pegol) som forebyggende standardbehandling ved hæmofili B til en mindre gruppe patienter, der har behov for et højt niveau af faktor IX i blodet.
Præparatet kan under hensyntagen til omkostningerne anvendes på lige fod med Idelvion (albutrepenonacog alfa), som i øjeblikket er førstevalg til denne patientgruppe. Det har Medicinrådet besluttet.
Refixia anbefales, selv om Medicinrådet ikke vurderer, at behandlingen er bedre end hverken Idelvion eller Alprolix (eftrenonacog alfa), heller ikke for den mindre gruppe af patienter. Præparatet er samtidig for øjeblikket dyrere end de andre præparater, og derfor anbefales det ikke for nuværende til den generelle population af patienter med hæmofili B.