”Vi har været i tvivl om, hvad vi skulle gøre, men vi har taget en beslutning om at indgå et samarbejde med Kræftens Bekæmpelse. Det har krævet, at vi har måttet drosle ned for samarbejdet med medicinalindustrien,” siger Lisbeth Søbæk Hansen. - Foto: Søren Osgood

Lungekræftforening: Ja til Medicinrådet og nej til industrien

Patientforeningen Lungekræft har besluttet at prioritere en plads i Medicinrådets fagudvalg for lungekræft over samarbejdet med medicinalindustrien. Det vil medføre en kraftig nedskæring på foreningens oplysningsindsats, fortæller formand for Patientforeningen Lungekræft, Lisbeth Søbæk Hansen.

En plads i Medicinrådets fagudvalg for lungekræft betyder nemlig, at patientforeningen skal følge de strenge habilitetsregler, som Medicinrådet har indført. Og habilitetsreglerne betyder, at foreningen ikke må modtage penge fra medicinalindustrien.

”Vi har været i tvivl om, hvad vi skulle gøre, men vi har taget en beslutning om at indgå et samarbejde med Kræftens Bekæmpelse. Her har vi også ønsket at sige ja tak til en plads i Medicinrådet, fordi vi håber at kunne være med til at påvirke ibrugtagningen af ny medicin med de erfaringer, vi har. Det har krævet, at vi har måttet drosle ned for samarbejdet med medicinalindustrien,” siger Lisbeth Søbæk Hansen og fortsætter:

”Det er en dyr omkostning for os, for det er firmaerne, der bidrager med støtte til vores oplysningsmateriale. Det må vi skære ned på fra næste år. Jeg ved ikke, hvor vi står økonomisk set om et år, så vi tager et år ad gangen og ser, hvad der sker.”

Selvom Patientforeningen Lungekræft står ved sin beslutning om at vinke farvel til firmasponsorater, synes Lisbeth Søbæk Hansen, at den strenge habilitetspolitik, som Medicinrådet lægger for dagen, er unødvendig.

”Jeg synes, at det er en trist udvikling. Det burde ikke være nødvendigt, det har altid kørt godt. Vi går ikke ud og rådgiver vores medlemmer om, hvilke lægemidler de skal bruge. Det har vi slet ikke nok viden til at gøre. Vi samarbejder med alle, der har lyst til at samarbejde med os, og favoriserer ingen. Så jeg kan slet ikke se, at det er et problem,” siger hun.

At Patientforeningen Lungekræft nu skal deltage i arbejdet i Medicinrådet kommer til at betyde, at foreningen vil deltage i færre møder i udlandet. Medicinrådets habilitetspolitik betyder nemlig, at Lisbeth Søbæk Hansen ikke længere kan tage på rejser betalt af medicinalindustrien.

”Vi kommer til at gå glip af den viden, vi får, og de erfaringer, vi udveksler, når vi deltager i møder med patienter fra andre lande. Det er ærgerligt. Flere af vores bestyrelsesmedlemmer er syge med tilbagefald, så de kan ikke rejse, og nu er jeg bundet af Medicinrådet og kan heller ikke rejse. Det var bedre, hvis vi havde fortsat, som vi hele tiden har gjort,” siger Lisbeth Søbæk Hansen.

Patientforeningen Lungekræfts deltagelse i øjeblikket på den 18. verdenskongres for lungekræft, WCLC, i Yokohama, Japan, er ikke sponsoreret af medicinalindustrien.

Emner: Medicinrådet WCLC17 Patientforeningen Lungekræft Lisbeth Søbæk Hansen habilitetsregler

Del artiklen med dine venner

Nyt fra Medicinske Tidsskrifter

Medicinsk Tidsskrift

Onkologisk Tidsskrift

Hæmatologisk Tidsskrift

MS Tidsskrift

Sundhedspolitisk Tidsskrift

 

Redaktionen

Redaktion

Chefredaktører

Kristian Lund
kristian@medicinsketidsskrifter.dk

Nina Vedel-Petersen
nina@medicinsketidsskrifter.dk

Redaktionschef

Helle Torpegaard
helle@medicinsketidsskrifter.dk

Research

Birgitte Gether
Jan Fuhs (automatiseret research)

Webmaster

Tilknyttede journalister

Signe Juul Kraft - onkologi, hæmatologi, sundhedspolitik
Berit Andersen – hjerte-kar, psykiatri, sundhedspolitik 
Nina Bro - sclerose, sundhedspolitik 
Birgit Brunsted - onkologi, hjerte-kar, generelt 
Lea Landsted - kultur, sundhedspolitik 
Jette Marinus - respiratorisk
Mathilde Louise Stenild - diabetes, reumatologi, sundhedspolitik 
Grit Blok - dermatologi 
Maria Cuculiza - kultur, sundhedsteknologi, sundhedspolitik 
Maibrit Jürs - reumatologi 
Pernille Marrot – Propatienter.dk, osteoporose, diabetes 
Maiken Skeem – hjertekar, sundhedsteknologi, sundhedspolitik 
Birgitte Rask Sønderborg – generelt, sundhedspolitik
Annette Lausten - gastroenterologi
Marianne Rohweder - overvægt, sundhedspolitik

Om os

Om os

Privatliv og betingelser

Kontakt

Mail til redaktionen

Annoncer

Annonceformater

Medicinske Tidsskrifters medier

www.medicinsketidsskrifter.dk
www.propatienter.dk
www.medicinsktidsskrift.dk
www.onkologisktidsskrift.dk
www.haematologisktidsskrift.dk
www.sundhedspolitisktidsskrift.dk
www.mstidsskrift.dk

Redaktionen

Redaktion

Chefredaktører

Kristian Lund
kristian@medicinsketidsskrifter.dk

Nina Vedel-Petersen
nina@medicinsketidsskrifter.dk

Redaktionschef

Helle Torpegaard
helle@medicinsketidsskrifter.dk

Research

Birgitte Gether
Jan Fuhs (automatiseret research)

Annoncer

Kommerciel chef Anders From

Anders@medicinsketidsskrifter.dk

mobil: 29898690

Tilknyttede journalister

Signe Juul Kraft - onkologi, hæmatologi, sundhedspolitik
Berit Andersen – hjerte-kar, psykiatri, sundhedspolitik 
Nina Bro - sclerose, sundhedspolitik 
Birgit Brunsted - onkologi, hjerte-kar, generelt 
Lea Landsted - kultur, sundhedspolitik 
Jette Marinus - respiratorisk
Mathilde Louise Stenild - diabetes, reumatologi, sundhedspolitik 
Grit Blok - dermatologi 
Maria Cuculiza - kultur, sundhedsteknologi, sundhedspolitik 
Maibrit Jürs - reumatologi 
Pernille Marrot – Propatienter.dk, osteoporose, diabetes 
Maiken Skeem – hjertekar, sundhedsteknologi, sundhedspolitik 
Birgitte Rask Sønderborg – generelt, sundhedspolitik
Annette Lausten - gastroenterologi
Marianne Rohweder - overvægt, sundhedspolitik

Om os

Om os

Privatliv og betingelser

Kontakt

Mail til redaktionen

Annoncer

Annonceformater

Medicinske Tidsskrifters medier

www.medicinsketidsskrifter.dk
www.propatienter.dk
www.medicinsktidsskrift.dk
www.onkologisktidsskrift.dk
www.haematologisktidsskrift.dk
www.sundhedspolitisktidsskrift.dk
www.mstidsskrift.dk

Nyt fra Medicinske Tidsskrifter

Medicinsk Tidsskrift

Onkologisk Tidsskrift

Hæmatologisk Tidsskrift

MS Tidsskrift

Sundhedspolitisk Tidsskrift